Název: Green space ideas and practices in European cities
Další názvy: Ideje a praxe zelených ploch v evropských městech
Autoři: Kohout, Michal
Kopp, Jan
Citace zdrojového dokumentu: KOHOUT, M., KOPP, J. Green space ideas and practices in European cities. Journal of Environmental Planning and Management, 2020, roč. 63, č. 14, s. 2464-2483. ISSN 0964-0568.
Datum vydání: 2020
Nakladatel: Routledge
Typ dokumentu: článek
article
URI: http://hdl.handle.net/11025/42159
ISSN: 0964-0568
Klíčová slova: geografie měst;životní prostředí měst;zelené plochy;Evropa
Klíčová slova v dalším jazyce: urban geography;urban environment;green spaces;Europe
Abstrakt: Již téměř dvě století jsou zelené plochy v evropských městech přehodnocovány a tvořeny na základě měnících se idejí a praktických postupů týkajících se významu přírody ve městech. I když jsou v dnešních evropských městech velké rozdíly v kvantitě a kvalitě zelených ploch, myšlenky a postupy, které stojí za jejich tvorbou nebo zánikem, jsou na celém kontinentu vcelku podobné. Od poloviny devatenáctého století začali představitelé evropských měst vnášet přírodu zpět do města, aby čelili negativním dopadům industrializace. Později začali modernističtí architekti a projektanti používat vědecké metody a populistické ideje přírody ve snaze vytvořit dostupné zdravé bydlení pro rychle se rozvíjející městskou průmyslovou pracovní sílu. Nejnověji evropská města přijímají jako hlavní ideu udržitelnost, což je někdy protichůdné úsilí o rovnováhu mezi neoliberální komodifikací přírody a vědecky legitimními přínosy pro kvalitu života.
Abstrakt v dalším jazyce: For almost two centuries, green spaces in European cities have been rethought and built based on the shifting ideas and practices about the role of nature in cities. Although there is a great diversity in the quantity and quality of green spaces in European cities today, the ideas and practices behind their creation and destruction are quite common across the continent. Starting in the mid-nineteenth century, European city leaders started bringing nature back into the city to counter the negative effects of industrialization. Later, modernist architects and planners began using cientific methods and populist ideas of nature in an attempt to create accessible healthy quality living for a rapidly expanding urban industrial workforce. Most recently, European cities are embracing sustainability, a sometimes contradictory effort to balance neoliberal commodification of nature with its scientifically legitimated quality of life benefits.
Práva: Plný text není přístupný.
© Routledge
Vyskytuje se v kolekcích:Články / Articles (KGE)
OBD

Soubory připojené k záznamu:
Soubor VelikostFormát 
Green space ideas and practices in European cities.pdf1,36 MBAdobe PDFZobrazit/otevřít  Vyžádat kopii


Použijte tento identifikátor k citaci nebo jako odkaz na tento záznam: http://hdl.handle.net/11025/42159

Všechny záznamy v DSpace jsou chráněny autorskými právy, všechna práva vyhrazena.

hledání
navigace
  1. DSpace at University of West Bohemia
  2. Publikační činnost / Publications
  3. OBD