Název: Dialogická forma v textech starší české literatury do roku 1400 \nl{}(se zvláštním zřetelem k dramatu)
Další názvy: The Dialogic Form in the Texts of the Old Czech Literature before 1400 (especially focused on the Drama)
Autoři: Kuba, Martin
Vedoucí práce/školitel: Viktora Viktor, Prof. PhDr. CSc.
Oponent: Soleiman pour Hashemi Michaela, Prof. PhDr. CSc.
Kolářová Jana, Mgr. Ph.D.
Datum vydání: 2020
Nakladatel: Západočeská univerzita v Plzni
Typ dokumentu: disertační práce
URI: http://hdl.handle.net/11025/45482
Klíčová slova: dialog;drama;velikonoční hry;staročeská literatura;středověké texty
Klíčová slova v dalším jazyce: dialog;drama;easter plays;old czech literature;medieval texts
Abstrakt: Práce je zaměřena na výskyt dialogu a dialogické formy v textech starší české literatury, a to nejen v historickém kontextu evropské středověké literatury, ale především v textech staročeských dramat. Pokouší se abstrahovat dialogickou formu užitou v uměleckém díle jako znak a porovnat její funkci s dialogickou formou dialogu bezpříznakového. Na základě analýzy dramatických textů v jejich přibližném chronologickém vývoji se v rámci tohoto sémiotického přístupu jeví patrná tendence k rozvoji prostředků posilujících hodnověrnost dialogu, především za pomoci emocí i konkretizace nebiblických reálií v rámci her původně liturgického charakteru. Českou literaturu chápeme v souvislosti s dobovým pojetím jako literaturu zemskou, tedy bez kritéria jazyka, kterým je psána. Záměrně je volen mezník roku 1400, po kterém se kulturní (i literární) pozornost upírá k reformě církve a k ideám Jana Husa. Husitské období totiž rozdělí společnost na dva hlavní opoziční tábory, čímž končí i relativní jednota kulturní produkce uplynulého století. Hlavní část práce se pokouší o sémiotickou analýzu dialogu, konkrétní literární dílo je nazíráno optikou dialogu ve smyslu jeho obsahu, ale i formálního znaku. Pokoušíme se vytvořit modelový dialog, který by mohl reprezentovat ideový svět středověkých autorů, a to za pomocí strukturace dialogu podle hledisek dnešní doby. Základním pramenem pro středověké památky je edice Staročeské skladby dramatické původu liturgického, která publikuje původní texty s komentářem (MÁCHAL, 1908).
Abstrakt v dalším jazyce: The study is focused on the character of the Dialog in the historical context of the European literature. We will compare the dialogic form in the texts produced with aspiration for some literary qualities and the texts with plain informative intentions, typical for the Philosophy and the Theology / Liturgy of the Middle Ages. We suppose some semiotic structure of the evolution of written Dialogs. However, we can not use the whole corpus of the texts of the Middle Ages for our research, the main view is concentrated to the Czech literature. We set the Czech literature as a complete of all texts which were produced in the region of Czech lands (not only Bohemian) or by Czech authors abroad. The review of texts should summarize the Dialogs in the Czech countries (Middle Europe) in the period which ends in the 1400. There were formulized the basic problems of the Catholic church in Bohemia after the 1400 and the Hus-epoch started to select the Literary production in two opposite groups. The main part is focused on the process of semiotic analyse of the Dialog. The concrete literary work is reduced to the main problem, including not only the idea, but the form and the "impulse" of the form, too. We want to create a model of Dialog which should be based on the "reconstruction" of the medieval Dialogs on the base of the contemporary Dialogs. We think it is possible with the abstraction of the elementary human ideas and impulses to the Dialog. We use a semiotic point of view to transfer the "psychological" side of the "text act" to other historical period, in this case to the Middle Ages. Basic knowledge of the time peculiarities could make the way for understanding not only literary texts of the past, but of the present too. Sources for our work have been found in many editions of the medieval literature, not only of Czech provenience. The most important edition Staročeské skladby dramatické původu liturgického [The Old Czech Drama of the Liturgical Origin] published the texts of the Czech Middle Ages with a commentary (MÁCHAL, 1908). It seems to be necessary to prepare a new complete edition relevant for the contemporary time and use. The list of literature consists of studies in History, Psychology, Sociology, Philosophy, Theology and Theory of the Literature and Drama.
Práva: Plný text práce je přístupný bez omezení
Vyskytuje se v kolekcích:Disertační práce / Dissertations (KČJ)

Soubory připojené k záznamu:
Soubor Popis VelikostFormát 
2020_kuba_kolarova.pdfPosudek oponenta práce290,46 kBAdobe PDFZobrazit/otevřít
P18P002K-KUBA-Dialogicka-forma-v-textech-starsi-ceske-literatury-do-roku-1400.pdfPlný text práce1,7 MBAdobe PDFZobrazit/otevřít
2020_kuba_viktora.pdfPosudek vedoucího práce51,51 kBAdobe PDFZobrazit/otevřít
2020_kuba_prubeh.pdfPrůběh obhajoby práce98,81 kBAdobe PDFZobrazit/otevřít


Použijte tento identifikátor k citaci nebo jako odkaz na tento záznam: http://hdl.handle.net/11025/45482

Všechny záznamy v DSpace jsou chráněny autorskými právy, všechna práva vyhrazena.