Název: Kdo je člen rodiny a kdo už "jen" příbuzný?
Další názvy: Who is a family member and who is 'just' a relative?
Autoři: Benešová, Romana
Barvíková, Jana
Citace zdrojového dokumentu: AntropoWebzin. 2011, č. 1, s. 38-47.
Datum vydání: 2011
Nakladatel: AntropoWeb
Typ dokumentu: článek
article
URI: http://antropologie.zcu.cz/webzin/index.php/webzin/article/view/82
http://hdl.handle.net/11025/6742
ISSN: 1801-8807
Klíčová slova: rodina;příbuzní;mnohogenerační vazby;kvalitativní výzkum;Česko
Klíčová slova v dalším jazyce: family;relatives;multigenerational bonds;qualitative research;Czechia
Abstrakt: This sociological study focuses on a family as a subjectively constructed social category. The main aim is to explore how people nowadays distinguish who is a member of their family and who is just a relative. Authors use a qualitative methodology analyzing five focus groups held in Czech Republic. On the grounds of the discussions authors define a typology of family layers based on the processes of including or excluding a person to the near family. The most important layer is a parent–child relationship, which is seen as the only absolutely automatic and indissoluble one. Also the factors influencing the decision to view someone as a family member or just as a relative are described. The basic factors are good relations which are positively influenced by an exchange of help and also frequent and high quality contacts. Contacts of adult sibs seem to be highly influenced by a presence of a “connecting member”, i.e. a parent from the oldest demographic generation. A death of this connecting parent is an important event in the family history.Overall, the discussions revealed that despite of a huge variability of family settings in the population there are some shared conceptions of what creates family and who should be a part of it. Therefore authors summarize that family as a social group does not lose its form even in today’s individualized and unstable society. It only allows individuals to create their own sense of family based on the shared family pattern and their own rationalized choice.
Práva: Autoři, kteří chtějí publikovat v tomto časopise, musí souhlasit s následujícími body: Autoři si ponechávají copyright a umožňují časopisu publikovat příspěvky pod Creative Commons Attribution licencí, která umožňuje ostatním sdílet tuto práci s tím, že přiznají jejího autora a první publikování v tomto časopisu. Autorům je dovoleno a doporučováno, aby po publikování svých příspěvků v tomto časopise zpřístupnili svou práci online (například na svých webových stránkách)
Authors who publish with this journal agree to the following terms: Authors retain copyright and grant the journal right of publication with the work simultaneously licensed under a Creative Commons Attribution License that allows others to share the work with an acknowledgement of the work's authorship and initial publication in this journal. Authors are permitted and encouraged to post their work online (e.g., in institutional repositories or on their website) but only after the final publication.
Vyskytuje se v kolekcích:Číslo 1 (2011)
Číslo 1 (2011)

Soubory připojené k záznamu:
Soubor Popis VelikostFormát 
Benesova.pdfPlný text174,29 kBAdobe PDFZobrazit/otevřít


Použijte tento identifikátor k citaci nebo jako odkaz na tento záznam: http://hdl.handle.net/11025/6742

Všechny záznamy v DSpace jsou chráněny autorskými právy, všechna práva vyhrazena.