Title: Struktura textu a sémantika
Authors: Hřebíček, Luděk
Citation: AntropoWebzin. 2006, č. 1-2, s. 36-39.
Issue Date: 2006
Publisher: AntropoWeb
Document type: článek
article
URI: http://www.antropoweb.cz/webzin/achive_old/webzin_1-2_2006/AntropoWEBZIN%201,2_06.pdf
http://hdl.handle.net/11025/15650
ISSN: 1801-8807
Keywords: sémantika;lingvistika
Keywords in different language: semantics;linguistics
Abstract in different language: This essay could be comprehended as a brief introduction to quantitative linguistics. How are brain structures connected with semantics of language? The answer is to be found in the text.
Rights: Autoři, kteří chtějí publikovat v tomto časopise, musí souhlasit s následujícími body: Autoři si ponechávají copyright a umožňují časopisu publikovat příspěvky pod Creative Commons Attribution licencí, která umožňuje ostatním sdílet tuto práci s tím, že přiznají jejího autora a první publikování v tomto časopisu. Autorům je dovoleno a doporučováno, aby po publikování svých příspěvků v tomto časopise zpřístupnili svou práci online (například na svých webových stránkách)
Authors who publish with this journal agree to the following terms: Authors retain copyright and grant the journal right of publication with the work simultaneously licensed under a Creative Commons Attribution License that allows others to share the work with an acknowledgement of the work's authorship and initial publication in this journal. Authors are permitted and encouraged to post their work online (e.g., in institutional repositories or on their website) but only after the final publication.
Appears in Collections:Číslo 1-2 (2006)
Číslo 1-2 (2006)

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Hrebicek.pdfPlný text150,96 kBAdobe PDFView/Open


Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11025/15650

Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.