Název: Poutnictví, nebo turismus? Přehodnocení náboženských a sekulárních cest za nevšedností
Další názvy: Pilgrimage or tourism? The religious and secular journeys to the uncommonness reconsidered
Autoři: Kapusta, Jan
Citace zdrojového dokumentu: AntropoWebzin. 2011, č. 1, s. 28-34.
Datum vydání: 2011
Nakladatel: AntropoWeb
Typ dokumentu: article
článek
URI: http://antropologie.zcu.cz/webzin/index.php/webzin/article/view/81
http://hdl.handle.net/11025/6741
ISSN: 1801-8807
Klíčová slova: poutnictví;turismus;etnografie;diskursivní analýza
Klíčová slova v dalším jazyce: pilgrimage;tourism;ethnography;discourse analysis
Abstrakt: The essay deals with the relationships among pilgrimage, travelling, ethnography, tourism and other forms of mobility. I argue that it is not useful to distinguish strictly between the categories of pilgrimage and tourism. Furthermore, I try to challenge the boundaries between religious and secular motion to attain more complex view of the matter. I utilize examples from San Giovanni Rotondo, Italy; San Marcos La Laguna, Guatemala; Mariazell, Austria; and the Viennese palace of Albertina to explore the multidimensionality of the subject and simultaneously to depict its similarities. The journeys to the extraordinary, unusual or exceptional experiences share some common aspects such as the power of metanarratives or the effect of psychosocial reinforcement. Here I focus on how the images and discourses are culturally constructed and used by pilgrims, tourists and travellers. Finally, I emphasize that the journeys provide psychic strengthening and social capital to the actors.
Práva: Authors who publish with this journal agree to the following terms: Authors retain copyright and grant the journal right of publication with the work simultaneously licensed under a Creative Commons Attribution License that allows others to share the work with an acknowledgement of the work's authorship and initial publication in this journal. Authors are permitted and encouraged to post their work online (e.g., in institutional repositories or on their website) but only after the final publication.
Autoři, kteří chtějí publikovat v tomto časopise, musí souhlasit s následujícími body: Autoři si ponechávají copyright a umožňují časopisu publikovat příspěvky pod Creative Commons Attribution licencí, která umožňuje ostatním sdílet tuto práci s tím, že přiznají jejího autora a první publikování v tomto časopisu. Autorům je dovoleno a doporučováno, aby po publikování svých příspěvků v tomto časopise zpřístupnili svou práci online (například na svých webových stránkách)
Vyskytuje se v kolekcích:Číslo 1 (2011)
Číslo 1 (2011)

Soubory připojené k záznamu:
Soubor Popis VelikostFormát 
Kapusta.pdfPlný text77,01 kBAdobe PDFZobrazit/otevřít


Použijte tento identifikátor k citaci nebo jako odkaz na tento záznam: http://hdl.handle.net/11025/6741

Všechny záznamy v DSpace jsou chráněny autorskými právy, všechna práva vyhrazena.