Title: Průvodce Petrohradem
Other Titles: Sankt-Petersburg travel guide.
Authors: Svidzinskaya, Anastasia
Advisor: Rykovská Milena, Mgr. Ph.D.
Issue Date: 2016
Publisher: Západočeská univerzita v Plzni
Document type: bakalářská práce
URI: http://hdl.handle.net/11025/24415
Keywords: průvodce;sankt-petresburg;výlet na týden;průvodce městem;7 dni;výlet;památky v petrohradě;rusko;památky v petrohradě;něvskij prospekt;petropavlovská pevnost;vasiľjevskij ostrov;ermitáž.
Keywords in different language: travel guide;sankt-petersburg;one week trip;city guide;7 days;trip;russia;seeghtseeing in sankt-petersburg;nevsky prospect;peter and paul fortress;vasilievsky island;hermitage.
Abstract: Práce seznamuje čtenáře se městem Petrohrad. Informuje o historii města a jeho zvyklostech, kuchyni, klimatu, památkách atd. Sestavený plán, jak strávit týden ve městě Sankt-Peterburg, zahrnuje do sebe: architekturní památky, návštěvu muzei, akvária, delfinária, seznám největších nákupních středisek, návštěvu okolí města. V závěru je sestavený slovník se základní slovní zásobou pro cizince. Který spolu s rozpracovanými mapami trati by měl pomoci v lepší orientaci ve městě.
Abstract in different language: The thesis introduces to readers the city of Petrohrad, its history, costume, cuisine, climate, and sights and many others things. The plan of the week in the city of St. Petersburg (Sankt-Peterburg) contains: Many interesting sights, museums, aquariums, list of the best and biggest shopping centers and visit of places in the vicinity of the city. At the end of the thesis is a vocabulary , containing the basic terms and words for foreigners, which together with the maps of routes should help foreigners to better orientate in the city.
Rights: Plný text práce je přístupný bez omezení.
Appears in Collections:Bakalářské práce / Bachelor´s works (KRF)

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Svidzinskaya Anastasia, 2016, Pruvodce Petrohradem.pdfPlný text práce6,31 MBAdobe PDFView/Open
Svidzinskaya - pos Val - opon.pdfPosudek oponenta práce994,35 kBAdobe PDFView/Open
Svidzinskaya - pos Ryk - ved.pdfPosudek vedoucího práce680,75 kBAdobe PDFView/Open
Svidzinskaya - obhajoba.pdfPrůběh obhajoby práce274,8 kBAdobe PDFView/Open


Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11025/24415

Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.