Title: ILUSTROVANÁ KNIHA PRO STARŠÍ MLÁDEŽ, Komiksová kniha Sny
Other Titles: Illustrated book for youngsters, Dreams, Comic book
Authors: Rohanová, Anne-Marie
Advisor: Šalamounová Barbara, Doc. M.A.
Referee: Šlajch Václav, MgA. Ing.
Issue Date: 2016
Publisher: Západočeská univerzita v Plzni
Document type: bakalářská práce
URI: http://hdl.handle.net/11025/25568
Keywords: sny;surrealismus;decalcomanie;abstrakce;hudba;komiks;ilustrace;kniha;tisk;paříž;explosionalismus
Keywords in different language: dreams;surrealism;décal;abstract;music;comics;illustration;book;print;paris;explosionalism
Abstract: Kniha se jmenuje Pařížská Modř a je tvořena necelou stovkou surreálných příběhů. Příběhy jsou přepisem mých vlastních snů a jsou doplněny ilustracemi. Ty jsou tvořeny ze tří vrstev. První vrstvou je černobílý tisk, druhou vrstvou je linka pera a třetí vrstva je barevná část ilustrace. Tisky s linkou a barevné skvrny jsem kombinovala v programu Photoshop. Druhou částí knihy je komiks, ve kterém vypravuji zážitek z noci teroristických útoků v Paříži Kniha je inspirována Surrealismem, Art Brut, Explosionalismem a technikou décal. Pro komiks jsem zvolila lineární kresbu, někde doplněnou skicou či barvou.
Abstract in different language: I chose the title "Parisian Blue" which relates to the inner division of the book's chapters. I divided it into 23 short chapters named after colours of minerals, woods and materials. For this project, I used a three layer technique similar to decalcomania. I made a black print as the first layer; the second layer was an ink path as a way to concretize my associations to anthropomorphic shapes seen in the prints. The third and last layer is made out of ink spots, mixed on a glass surface and printed onto a sheet of paper. . The book also contains a comics part, in which I talk about the night of Paris terrorist attacks in November, 2015. For this part I used a linear ink drawing and mixed it with the original sketches for their better expressivity. The main purpose of my work is to let others to see what's inside my soul and to let them get lost in my world of dreams.
Rights: Plný text práce je přístupný bez omezení.
Appears in Collections:Bakalářské práce / Bachelor´s works (KVU)

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
BAKALARKA AM ROHANOVA PDF PRINT.pdfPlný text práce18,95 MBAdobe PDFView/Open
Rohanova.pdfPosudek vedoucího práce164,57 kBAdobe PDFView/Open
Rohanova_1.pdfPosudek oponenta práce123,93 kBAdobe PDFView/Open
Rohanova_2.pdfPrůběh obhajoby práce328,83 kBAdobe PDFView/Open


Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11025/25568

Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.