Title: The Chernobyl nuclear disaster and its impact on American and British popular culture
Other Titles: The Chernobyl nuclear disaster and its impact on American and British popular culture
Authors: Lindenbergová, Jana
Advisor: Hostýnek Tomáš
Referee: Tihelková Alice, PhDr. Ph.D.
Issue Date: 2018
Publisher: Západočeská univerzita v Plzni
Document type: bakalářská práce
URI: http://hdl.handle.net/11025/31433
Keywords: černobyl;černobylská jaderná havárie;jaderná katastrofa;jaderná havárie;britská a americká populární kultura;populární kultura;seznam děl populární kultury;popkultura.
Keywords in different language: chernobyl;chernobyl nuclear disaster;nulear disaster;nuclear catastrophe;british and american popular culture;popular culture;popculture;list of popular culture works.
Abstract: Práce se zabývá Černobylskou jadernou havárií a jejími vlivy na Britskou a Americkou populární kulturu. Obsahuje informace o příčinách a průběhu havárie, popis obnovovacích prací a následků a popis vlivů na politiku, zdraví, společnost, jadernou energetiku, životní prostředí a populární kulturu UK a USA. Dále práce obsahuje seznam významných děl britských a amerických autorů v oblasti literatury a filmu a také příklady projevů ve jiných sférách populární kultury, jako je humor, a turistika. Krátce se práce také zabývá vlivy na populární kulturu České republiky.
Abstract in different language: This thesis deals with influences of Chernobyl accident on British and American popular culture. Its main goal is to provide reader with a list of notable works-of-art, influenced by Chernobyl accident, which were either produced by British or American authors or gained recognition in those countries. The thesis contains a historical and geographical background of the Disaster, a detailed, timed description of events, it then focuses on measures taken to battle the radiation and eventual restoration process. This part also provides extensive information about the effects of the disaster on politics, human health, environment, nuclear energy and popular culture. It briefly focuses on influences in the Czech popular culture.
Rights: Plný text práce je přístupný bez omezení
Appears in Collections:Bakalářské práce / Bachelor´s works (KAJ)

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Bakalarska prace, Jana_Lindenbergova (F15B0164P)_-_Chernobyl_Nuclear_Disaster_and_its_impact_on_American_and_British_popular_culture.PDFPlný text práce2,67 MBAdobe PDFView/Open
Lindenbergova - vedouci.pdfPosudek vedoucího práce485,15 kBAdobe PDFView/Open
Lindenbergova - oponent.pdfPosudek oponenta práce496,34 kBAdobe PDFView/Open
Lindenbergova - obhajoba.pdfPrůběh obhajoby práce260,85 kBAdobe PDFView/Open


Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11025/31433

Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.