Title: Czechs in America: Czech migration to the United States in the 20th century (including interviews with Czech emigres carried out by the author)
Other Titles: Czechs in America: Czech migration to the United States in the 20th century (including interviews with Czech emigres carried out by the author)
Authors: Venkrbcová, Simona
Advisor: Kobylak Skyland Václav, Bc.
Referee: Hostýnek Tomáš, Mgr.
Issue Date: 2019
Publisher: Západočeská univerzita v Plzni
Document type: bakalářská práce
URI: http://hdl.handle.net/11025/39480
Keywords: usa;češi v americe;migrace;migrace do usa;emigrace;imigrace;emigranti;imigranti;krajané
Keywords in different language: usa;czechs in america;migration;migration to he us;emigration;immigration;emigres;immigrants;compatriots
Abstract: Tato bakalářská práce se zabývá migrací Čechů do Spojených států amerických ve 20. století. Mimo jiné se také zaměřuje na historii migrace, která tomu předcházela, důvody pro emigraci, proces emigrace do Ameriky a následný proces asimilace v novém prostředí. Druhá část této práce se věnuje rozhovorům s 9 českými emigranty, kteří ve 20. století opustili svou rodnou zema odešli do Spojených států amerických, a kteří byli ochotni sdílet své zkušenosti v rozhovoru, který jsem s nimi provedla. Respondenti uvádí své důvody k emigraci, popisují situaci v Československu a zároveň ve Spojených státech v době své emigrace, a taképroces jejich asimilace v novém prostředí.
Abstract in different language: This bachelor thesis deals with Czech emigration to the United States of America in the 20th century. Among other things, it focuses on the history of migration that preceded, the reasons for emigration, the process of emigration to America and the subsequent process of assimilation in the new environment. The second part of the thesis includes interviews with 9 Czech emigrants who decided to leave their home country for the United States in the 20th century and who were willing to share their personal experiences in an interview. The respondents explain their reasons for emigration, the process of their assimilation in the new American environment. Furthermore, they describe the situation in Czechoslovakia at that time, as well as the situation in the United States.
Rights: Plný text práce je přístupný bez omezení.
Appears in Collections:Bakalářské práce / Bachelor´s works (KAJ)

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
venkrbcova_bp.pdfPlný text práce1,05 MBAdobe PDFView/Open
Venkrbcova - vedouci.pdfPosudek vedoucího práce510,61 kBAdobe PDFView/Open
Venkrbcova - oponent.pdfPosudek oponenta práce446,89 kBAdobe PDFView/Open
Venkrbcova - obhajoba.pdfPrůběh obhajoby práce373,73 kBAdobe PDFView/Open


Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11025/39480

Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.