Název: Vliv sociálního prostředí na vznik poruch příjmu potravy.
Další názvy: The influence of the social environment on the development of eating disorders.
Autoři: Lihlová, Nikol
Vedoucí práce/školitel: Luhanová Lenka, MUDr.
Oponent: Krocová Jitka, PhDr. Mgr.
Datum vydání: 2022
Nakladatel: Západočeská univerzita v Plzni
Typ dokumentu: bakalářská práce
URI: http://hdl.handle.net/11025/48976
Klíčová slova: poruchy příjmu potravy;mentální anorexie;mentální bulimie;perfekcionismus;vlivy prostředí;vlivy médií
Klíčová slova v dalším jazyce: eating disorders;anorexia nervosa;bulimia nervosa;perfectionism;sociological causes;media causes
Abstrakt: Bakalářská práce se zabývá vlivem sociálního prostředí na vznik poruch příjmu potravy (PPP). Kvalifikační práce je rozdělena na teoretickou a praktickou část. Teoretická část se zabývá definicí jednotlivých PPP, rozebírá vlivy, které vedly ke vzniku onemocnění. Dále se zabývá klinickým obrazem, komplikacemi, ale také léčbou poruch příjmu potravy. Praktická část je tvořena výzkumným šetřením pomocí rozhovoru se dvěma participant-kama, které si léčí/léčily s danou problematikou a zkoumá vlivy sociálních sítích, vliv rodinného či školního prostředí, přátel a společnosti. Výstupem do zdravotnické praxe jsou dvě edukační tabulky. První se zaměřuje na změny chování u nemocného, druhý poskytuje rady pro pečující. Posledním výstupem je leták, jež upozorňuje na věty, které nemocnému rozhodně neříkat.
Abstrakt v dalším jazyce: This thesis is concerned with the influence of social environment and the emergence of eating disorders. This qualifying thesis is divided into theoretical and practical parts. The theoretical part is associated with defying various eating disorders, analyzing the influences that lead to their formation by clinical screening, complications of the eating disorder, it's potential treatment and lastly any complications of that particular treatment. The practical part is formed by investigative research by interviewing two female participants who were treated with such matters. The interviews will investigate the connection of having the condition with the impact of social media, family, friends, school environment and the influence of society in general. The output to medical practice are two educational tables. The first focuses on changes in the patient's behavior, the second provides advice for caregivers. The last output is the leaflet that draws attention to sentences that the caregivers should definitely not say to the patient.
Práva: Plný text práce je přístupný bez omezení
Vyskytuje se v kolekcích:Bakalářské práce / Bachelor´s works (KOS)

Soubory připojené k záznamu:
Soubor Popis VelikostFormát 
Lihlova_Nikol_VSS_BP.pdfPlný text práce1,07 MBAdobe PDFZobrazit/otevřít
Lihlova _PV.pdfPosudek vedoucího práce322,86 kBAdobe PDFZobrazit/otevřít
Lihlova_PO.pdfPosudek oponenta práce344,88 kBAdobe PDFZobrazit/otevřít
Lihlova_H.pdfPrůběh obhajoby práce445,24 kBAdobe PDFZobrazit/otevřít


Použijte tento identifikátor k citaci nebo jako odkaz na tento záznam: http://hdl.handle.net/11025/48976

Všechny záznamy v DSpace jsou chráněny autorskými právy, všechna práva vyhrazena.