Název: Konstruování „životního příběhu“ jako adekvátní nástroj vědeckého nahlížení
Další názvy: Can 'biography' serve as an adequate scientific tool?
Autoři: Fritzová, Marie
Citace zdrojového dokumentu: AntropoWebzin. 2011, č. 3, s. 227-230.
Datum vydání: 2011
Nakladatel: AntropoWeb
Typ dokumentu: article
článek
URI: http://antropologie.zcu.cz/webzin/index.php/webzin/article/view/63
http://hdl.handle.net/11025/6724
ISSN: 1801-8807
Klíčová slova: biografický rozhovor;biografie;narativní konstrukce;metodologie
Klíčová slova v dalším jazyce: biographical interview;biography;narrative construction;methodology
Abstrakt: In my contribution I will focus on the analysis of three narrative interviews made in Palestine during my field research there in 2009-2011. People in the area of Bethlehem live their lives in a complicated political and economic environment. Their lives are influenced both by internal and external factors. The basic question I want to answer in my contribution is, whether it is possible to use a biography of an individual as a representative of the whole group of people researched. What needs to be kept in mind by the researcher, if they want to make use of this theoretical approach? What benefits can they expect from it? Is biography as such an adequate scientific tool at all?In the introduction of the article I discuss the narrative interview as a methodological tool, which is often employed to collect biographical data, and which I often use in my research. This tool, however, is not the only one to be employed by the researcher. The narrative interview should always be supplemented by other data collection methods, so as to have a possibility to distinguish the narrative fiction of the interviewee and his or her “reality”. It is also important to recognize the interpretation of the interviewee`s life events which help him / her to create a meaningful life story.The second part of the article focuses on a concrete paradigmatic example. In it, I look for a common aspect in the three biographies. Using this aspect as a basis, I explore the whole researched group.
Práva: Authors who publish with this journal agree to the following terms: Authors retain copyright and grant the journal right of publication with the work simultaneously licensed under a Creative Commons Attribution License that allows others to share the work with an acknowledgement of the work's authorship and initial publication in this journal. Authors are permitted and encouraged to post their work online (e.g., in institutional repositories or on their website) but only after the final publication.
Autoři, kteří chtějí publikovat v tomto časopise, musí souhlasit s následujícími body: Autoři si ponechávají copyright a umožňují časopisu publikovat příspěvky pod Creative Commons Attribution licencí, která umožňuje ostatním sdílet tuto práci s tím, že přiznají jejího autora a první publikování v tomto časopisu. Autorům je dovoleno a doporučováno, aby po publikování svých příspěvků v tomto časopise zpřístupnili svou práci online (například na svých webových stránkách)
Vyskytuje se v kolekcích:Číslo 3 (2011)
Články / Articles (KHI)
Číslo 3 (2011)

Soubory připojené k záznamu:
Soubor Popis VelikostFormát 
Fritzova.pdfPlný text61,46 kBAdobe PDFZobrazit/otevřít


Použijte tento identifikátor k citaci nebo jako odkaz na tento záznam: http://hdl.handle.net/11025/6724

Všechny záznamy v DSpace jsou chráněny autorskými právy, všechna práva vyhrazena.