Název: Řízení laboratorního prototypu střídače
Další názvy: Control of laboratory prototype of voltage source inverter
Autoři: Hazuka, Ondřej
Vedoucí práce/školitel: Janouš Štěpán, Ing. Ph.D.
Oponent: Košan Tomáš, Ing. Ph.D.
Datum vydání: 2024
Nakladatel: Západočeská univerzita v Plzni
Typ dokumentu: diplomová práce
URI: http://hdl.handle.net/11025/56760
Klíčová slova: pohon;měření;řízení;mikrokontroler;simulace;napěťový střídač;asynchronní motor;regulátor;skalární řízení;vektorové řízení;matematický model;pwm.
Klíčová slova v dalším jazyce: drive;measurement;control;microcontroller;simulation;voltage inverter;asynchronous motor;controller;scalar control;vector control;mathematical model;pwm.
Abstrakt: Cílem této práce je simulace vektorového řízení a vytvoření sestavy realizující toto řízení s rozšířením o skalární řízení. Zároveň také vytvořit uživatelské rozhraní pro ovládání pohonu, popsat funkčnost vytvořeného kódu a provést jeho testování. Účelem práce je vytvoření funkční sestavy pro účely výuky. Práce popisuje komponenty moderního pohonu a jejich vlastnosti, algoritmy řízení a potřebné prostředky pro realizaci tohoto řízení společně s odvozováním a definováním potřebných rovnic, především pak matematického modelu asynchronního motoru. Součástí praktické práce je, kromě popisu funkčnosti vlastního kódu, také popis postupu implementace jednotlivých funkcí a využití periferií použitého kontroléru včetně procesu kalibrace regulátorů a otestování funkčnosti včetně zkoumání přesnosti a rychlosti regulace. Je zde také sepsán přístup s jakým se sestavou pracovat a jak jí ovládat pro dosažení požadovaných stavů.
Abstrakt v dalším jazyce: The thesis describes the components of a modern drive and their characteristics, the control algorithms, and the necessary means to implement that control, together with the derivation and definition of the necessary equations, especially the mathematical model of an asynchronous motor. In addition to the description of the functionality of the code itself, the practical work also includes a description of the process of implementation of the individual functions and the use of the peripherals of the used controller, including the process of calibration of the regulators and testing the functionality, including the testing of the accuracy and speed of control. The approach to operating the assembly and how to control it to achieve the desired states is also described.
Práva: Plný text práce je přístupný bez omezení
Vyskytuje se v kolekcích:Diplomové práce / Theses (KEV)

Soubory připojené k záznamu:
Soubor Popis VelikostFormát 
DP_Ondrej_Hazuka_E22N0056P.pdfPlný text práce3,8 MBAdobe PDFZobrazit/otevřít
PosudekVedoucihoSTAG-JanousS-240034.pdfPosudek vedoucího práce56,52 kBAdobe PDFZobrazit/otevřít
PosudekOponentaSTAG-KosanT-135040.pdfPosudek oponenta práce63,17 kBAdobe PDFZobrazit/otevřít
ProtokolSPrubehemObhajobySTAG.pdfPrůběh obhajoby práce42,36 kBAdobe PDFZobrazit/otevřít


Použijte tento identifikátor k citaci nebo jako odkaz na tento záznam: http://hdl.handle.net/11025/56760

Všechny záznamy v DSpace jsou chráněny autorskými právy, všechna práva vyhrazena.