Title: Tvorba kolekce ve spolupráci s konkrétním výrobce, firmou, zančkou- Bourgeois Boheme Propojení vlastní návrhářské práce s filosofií konkrétní firmy a tvorba kolekce v návaznosti na požadavky firmy, případně průmyslové výroby (koncepce kolekce, předložení 6 realizovaných modelů)
Other Titles: Creation of collection for a particular manufacturer, company, brand - Bourgeois Boheme Interconnection of a personal designer's attitude with philosophy of chosen brand and designing of a collection according to the brand's requirements, taking into consideration also aspects of manufacturing process
Authors: Knotková, Eliška
Advisor: Krbcová Helena, Doc. akademický malíř
Referee: Lepschy Monika, MgA.
Issue Date: 2018
Publisher: Západočeská univerzita v Plzni
Document type: diplomová práce
URI: http://hdl.handle.net/11025/33336
Keywords: design obuvi;veganství;udržitelnost;veganská obuv;inovativní materiály
Keywords in different language: vegan shoes;footwear collection;sustainable;environmentally-friendly;innovative materials
Abstract: V rámci mé diplomové práce jsem navrhla kolekci na jaro/léto 2019 pro londýnskou veganskou obuvnickou firmu Bourgeois Boheme. Kolekce celkem zahrnuje 23 navržených modelů rozdělených do pánské, dámské a unisex řady z nichž odevzdávám 9 prototypů. Mým cílem bylo navrhnout nositelnou kolekci s důrazem na hodnoty firmy a použitím inovativních a udržitelných materiálů.
Abstract in different language: In my diploma thesis I designed the spring/summer 2019 collection for London based vegan footwear brand Bourgeois Boheme. The collection includes 23 styles (men's, women's and unisex). My aim was to create wearable collection with focus on company's core values - veganism, sustainability and material innovation.
Rights: Plný text práce je přístupný bez omezení.
Appears in Collections:Diplomové práce / Theses (KDE)

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
DIPLOMKAnew.pdfPlný text práce44,97 MBAdobe PDFView/Open
Knotkova.pdfPosudek oponenta práce426,33 kBAdobe PDFView/Open
Knotkova_0.pdfPrůběh obhajoby práce407,06 kBAdobe PDFView/Open
Knotkova_1.pdfPosudek vedoucího práce548,15 kBAdobe PDFView/Open


Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11025/33336

Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.